اولین ۱۲ موردی که باید با دوربین خود بیاموزید (قسمت اول)

نکات عکاسی برای مبتدیان

عکاسی مبتدی

اگر به تازگی دوربین اول خود را گرفته اید و یا نیاز به تجدید مهارت های خود دارید، نگران نباشید، من لیست نهایی نکات عکاسی برای مبتدیان را گردآوری کرده ام و شما را در مسیر گرفتن تصاویر عالی با دوربین خود قرار خواهم داد.

اگر از جمله افرادی هستید که تازه اقدام به خرید دوربین کرده و یا به عکاسی علاقمند هستید و دوست دارید در این مسیر حرکت کنید پیشنهاد میکنم این ۱۲ مورد را یاد بگیرید.

پس از خواندن این نکات به شما اطمینان خواهم داد که عکس بگیرید و به خوبی در راه حرفه ای شدن حرکت کنید!

 

۱. انواع فرمتهای فایل

دوربین شما قادر است عکسها را با فرمت Jpeg یا Raw (یا هر دو) ذخیره کند. بسیاری از مبتدیان فرمت Jpeg را ترجیح می دهند، اگر بخواهید هیچ ویرایشی را روی تصاویر خود اعمال نکنید فرمت Jpeg فرمت خوبی است. دوربین شما ویرایش های اساسی مانند وایت بالانس، اشباع رنگ و… را اعمال می کند و یک عکس آماده البته به زعم خود برای شما ذخیره میکند. در این حالت یک فایل کم حجم تر برای شما آماده میشود و به راحتی می توانید خروجی فایل را در اختیار دیگران قرار دهید. این فرمت در مواقعی که لازم است عکس به سرعت برای انتشار ارسال شود مثلا در عکاسی خبری، کاربردی به نظر می رسد.

فرمتهای فایل

اما اگر می خواهید کنترل بیشتری داشته باشید بهتر است با فرمت Raw عکس بگیرید. مزایای استفاده از Raw این است که فایل غیر فشرده شده است به این معنی که داده های بیشتری را در خود نگه می دارد و می توانید تکنیک های ویرایش دیگری را نیز در آن اعمال کنید. ضمنا در جریان باشید از معایب این فرمت آن است که حجم عکس بالاتر بوده و امکان مشاهده آن به راحتی Jpeg نیست.

ضمنا در جریان باشید که لازم است تصاویر RAW را ویرایش کنید. زیرا باید تمام تکنیک های ویرایش را خودتان اعمال کنید، بعدا در مورد ویرایش صحبت خواهیم کرد. اما فعلا بدانید که معمولا توصیه می شود اختیار ویرایش عکس را خودتان در دست بگیرید و عکسها را در فرمت RAW ثبت کنید.

 

۲. مدهای عکاسی چیست؟

حالتهای عکسبرداری به زبان ساده یعنی اینکه شما تصمیم می گیرید چقدر کنترل کار را به دوربین خود بدهید. گزینه های زیادی در مورد میزان کنترل دوربین وجود دارد. در صورت تمایل به عکس گرفتن و در واقع شات زدن به حالت خودکار، حالت “سبز” خوب است، اما این موضوع را بدانید که اگر فقط با این تنظیم کار کنید، هرگز عکاس نخواهید شد!!!

مدهای عکاسی

در حالت کاملاً خودکار محدود به عکسبرداری با فرمت Jpeg هستید (به نکته یک همین مقاله مراجعه کنید) و نمی توانید تغییراتی در نوردهی عکس خود ایجاد کنید. غیرفعال کردن فلاش نیز غیرممکن است. طولی نخواهد کشید که ناامید و محدود می شوید زیرا اختیار کار را کلا به دوربین واگذار کرده اید.

توصیه می کنیم مستقیم به مد پایانی پرش کنید و دوربین خود را در حالت M قرار دهید. در این صورت شما شانس بهتری دارید که دقیقاً بدانید که سرعت شاتر، دیافراگم و ISO در رابطه با یکدیگر چه کاری انجام می دهند و چگونه باید بین این سه تعادل برقرار کنید (نگران نباشید ما قصد داریم این موارد را هم به شما توضیح دهیم).

بین تمرین در حالت مد دستی نیز می توانید از مدهای A یا Av و S یا TV استفاده کنید. مد اولویت دیافراگم (A یا AV) به شما امکان کنترل دیافراگم را می دهد  و مد اولویت شاتر (S یا TV) به شما امکان کنترل سرعت شاتر را می دهد ، مد برنامه (P) به شما امکان می دهد تا ISO مورد نظر را تنظیم کرده و به دوربین اجازه دهید تصمیم بگیرید از دیافراگم و سرعت شاتر مورد نظر خود برای تنظیم نور استفاده کند.

 

۳. سرعت شاتر چیست؟

شاتر یک قسمت مکانیکی از دوربین شما است که در زمان مشخص شده باز و بسته می شود. این سرعت در ثانیه و کسری از ثانیه اندازه گیری می شود. سرعت شاتر آهسته (به عنوان مثال ۵ ثانیه) بدین معنی است که شما حرکت را در عکس ثبت می کنید یا به عنوان یک سرعت شاتر سریع (به عنوان مثال ۱/۵۰۰ ثانیه) به معنای این است که شما حرکت را به طور کامل متوقف میکنید.

سرعت شاتر

اگر با سرعت شاتر آهسته تر از ۱/۶۰ ثانیه عکاسی می کنید، توصیه می کنیم دوربین خود را روی یک سه پایه سوار کنید، یا لااقل دوربین را موقتا در یک محل ثابت قرار دهید زیرا در این سرعت و کمتر از آن حرکات دست شما باعث تیرگی تصویر می شود.

البته به این نکته دقت فرمایید که بعضی لنزها با کمک تکنولوژی های جدیدشان لرزش دست را تا چند برابر حذف میکنند و در واقع امکان عکاسی روی دست با سرعت های پایین تر را فراهم میکنند.

 

۴. دیافراگم چیست؟

دیافراگم یک بخش از لنز شما می باشد و در یک نگاه ساده یک سوراخ تیغه ای است که باز و بسته می شود و میزان عبور نور به سمت سنسور را کنترل می کند. دیافراگم را از طریق تنظیماتی بنام f-stop کنترل می کنیم و شماره گذاری این سیستم در نگاه اول کمی عجیب و غریب است اما مدت زمان زیادی طول نمی کشد تا آنها را از حفظ خواهید شد.

دیافراگم

نکته مهم برای به یاد آوردن اعداد دیافراگم این است که اعداد کوچکتر دیفراگم (به عنوان مثال f/2.8) به معنای دیافراگم بازتر (اجازه ورود نور بیشتری را می دهد) و اعداد بزرگتر (به عنوان مثال f/22) به معنی دیافراگم بسته تر یعنی روزنه تنگ تر دیافراگم است (اجازه ورود نور کمتری را می دهد).

دیافراگم

البته در خصوص دیافراگم یک موضوع مهم دیگر نیز وجود دارد و آن مفهومی به نام عمق میدان است. به خاطر اینکه موضوع خیلی گیج کننده نباشد این طور توضیح میدهم که هر چقدر دیافراگم بازتر باشد یعنی به سمت اعداد پایین تر دیافراگم برویم، فضایی که در عکس واضح دیده می شود کمتر است و برعکس. به عنوان مثال، در عکس های پرتره اگر می خواهید زمینه تاری داشته باشید و فقط موضوع مورد نظر شما در فوکوس شما باشد، می توانید شماره دیافراگم پایین تری را انتخاب کنید یا برای گرفتن عکسهای کلوزآپ یا عکاسی ماکرو، مانند تصویری که در اینجا داریم، بهتر است برای ثبت جزئیات بیشتر از دیافراگم های بسته تر (یعنی اعداد بزرگتر دیافراگم) استفاده کنیم.

دیافراگم

 

۵. ایزو چیست ؟

سرانجام سومین اصل مهم در مثلت نورسنجی ایزو است. ایزو حساسیت سنسور دوربین شما است. اگر ایزو خود را روی اعداد کم تنظیم کنید، سنسور دوربین شما نسبت به نور حساسیت کمتری دارد (اما نتایج با کیفیت بالاتری را به همراه خواهد داشت). در آفتاب روشن می توانید حساسیت حسگر خود را بر روی اعداد کم تنظیم کنید. (مثل ۱۰۰ یا در بعضی دوربین ها ۵۰)

ایزو

در نور کم گاهی اوقات شما باید تنظیم ایزو را روی اعداد بیشتری تنظیم کنید تا حسگر دوربین نسبت به نور حساس تر شود.

این بدان معناست که شما شروع به از دست دادن کیفیت تصویر می کنید، که البته این نویزها از کدام عدد ایزو شروع می شود ارتباط مستقیمی با کیفیت دوربین شما خواهد داشت اما موضوعی که هست اینکه هر چه به سمت ایزو بالاتر می رویم متوجه چیزی به نام نویز خواهیم شد که مانند نقاط رنگی است. پیشنهاد میکنم با تنظیمات ایزو خود بازی کنید تا ببینید افزایش ایزو در دوربین شما از کجا شروع به ایجاد نویز خواهد نمود.

فکر کنم تا اینجا نکات بسیار مهمی آموختید. البته قبول دارم با آموختن این نکات سوالات خیلی زیادی برایتان بوجود آمده است. اما نگران نباشید بیشتر این سوالات در بخش دوم همین مقاله پاسخ داده خواهد شد.

۸۰%
Awesome
  • Design

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.