تعاریف، ضوابط و شرایط

 

§ تعریف عکس:

عکس ارسالی باید توسط خود عکاس بر روی امولسیون عکاسی (نگاتیو یا اسلاید) و یا بصورت دیجیتالی عکاسی شده باشد ( به عبارت دیگر عکس باید از برخورد نور به امولسیون عکاسی (نگاتیو یا اسلاید) و یا حسگر دیجیتال بوجود آمده باشد). بجز در بخش های طبیعت، فوتوژورنالیسم و عکس های سفر که دستکاری عکس در آنها مجاز نیست، در سایر بخش ها عکس را می توان با استفاده از تکنیک های سنتی، الکترونیکی و یا تکنیک های گرافیکی کامپیوتری دستکاری کرد، اما تمام اجزا مورد استفاده باید توسط خود عکاس، عکاسی شده باشد و محتوای عکس غالب باشد. خروجی نهایی باید بر روی کاغذ عکاسی چاپ شده و یا فایل دیجیتال عکس باشد.

 

§ تعریف عکس تک رنگ:

یک عکس سیاه و سفید که شامل خاکستری کاملا تیره (سیاه) تا خاکستری کاملا روشن (سفید) و دامنه ای از تن های مختلف خاکستری است یک عکس تک رنگ محسوب می شود. یک عکس سیاه و سفید که بجای تن های خاکستری دارای تن های یک رنگ دیگر باشد نیز عکس تک رنگ محسوب می شود و می توان آنرا در بخش سیاه و سفید شرکت داد، چنین عکسی را می توان در کاتالوگ نمایشگاهی با پاتروناژ فیاپ بصورت سیاه و سفید چاپ کرد. به بیان دیگر، یک عکس سیاه و سفید که بخشی از آن دارای تن یک رنگ دیگر باشد و یا با افزودن یک رنگ به عکس رنگی (چند رنگ) تبدیل می شود و باید در بخش رنگی شرکت داده شود. چنین عکسی در کاتالوگ نمایشگاهی با پاتروناژ فیاپ باید بصورت رنگی چاپ شود.

 

§ تعریف عکس فوتوژورنالیسم:

عکس های فوتوژورنالیسم شامل تک عکس یا توالی از چند عکس که در یک کادر آورده شده اند و باید دارای ارزش خبری و تاثیر احساسی باشند.(شامل علایق انسانی، مستند و اخبار لحظه ای). ارزش خبری عکس باید نسبت به ارزش بصری آن غالب باشد. عکس های که واقعیت را تغییر دهند یا سوژه های که برای عکاسی چیده شده باشند در این بخش پذیرفته نمی شود. تکنیک هایی که عاملی از عکس را اضافه، حذف یا جابجا می کنند در این بخش پذیرفته نمی شود. تنها کراپ (crop) کردن مجاز است. هر گونه تنظیمات عکس باید طبیعی بنظر بیاید.

 

§ تعریف عکس طبیعت:

عکاسی از طبیعت به استفاده از روشهای عکاسی برای ترسیم مشاهدات تمامی شاخه های تاریخ طبیعی بجز مردم شناسی و باستان شناسی منحصر می شود .بصورتی که یک فرد متخصص بتواند سوژه را شناسایی کرده و صداقت ارائه اثر را تایید کند. داستانی که عکس بیان می کند می بایست بر کیفیت زیبایی آن برتری داشته باشد, در عین حال کیفیت تکنیکی عکس نیز از بین نرود. عناصر انسانی نباید نمایش داده شوند, مگر در مواردی که عناصر انسانی بخش جدایی ناپذیر از داستان طبیعت است، مانند جغد های انبار یا لک لک ها که در زیستگاهی که توسط انسان تغییر یافته اند، سازگار شده اند و یا جایی که آن عناصر انسانی، نیروهای طبیعی مثل طوفان یا امواج جزر و مد را به تصویر می کشند. حضور برچسب ها یا نوار های علمی یا گردنبندهای رادیویی بر روی بدن حیوانات وحشی مجاز می باشد. نمایش گیاهان یا حیوانات دورگه، (که در پیدایش آنها انسان نقش داشته), نمونه های کاشته شده, حیواناتی که توسط انسان پرورش یافته اند، و سپس به طبیعت گریخته اند، حیوانات اهلی یا گونه های از حیوانات که برای سوارکاری استفاده می شوند، قابل قبول نمی باشد, زیرا به نحوی باعث تغییر در استناد عکس می شود.
هیچ تکنیکی که باعث حذف ، اضافه ، جابجایی و یا تکثیر محتوای عکس شود مجاز نیست و فقط، برش عکس (کراپ کردن) مجاز است. تکنیک هایی که داستان طبیعت و محتوای بصری عکس را تغییر ندهند, و بدون تغییر محتوای صحنه اصلی باعث بهبود ارایه اثر می شوند، مجاز هستند، مانند HDR, focus stacking و داجینگ و برنینگ. تکنیک هایی که عواملی که توسط دوربین افزوده شده اند، مانند ذرات غبار، نویز دیجیتال و خش های فیلم را حذف می کنند، مجاز هستند. عکس هایی که از پیوستن چندین عکس بوجود آمده اند، کانند پانوراما، مجاز نیست. تمام تنظیمات بکار رفته باید طبیعی بنظر برسند. تبدیل رنگ ها برای تولید عکس تک رنگ خاکستری (سیاه وسفید) مجاز است. عکس های مادون قرمز، چه مستقیما عکاسی شده باشند و چه با دستکاری کامپیوتری حاصل شده باشند، مجاز نیستند. عکسهایی که در رقابتهای عکاسی طبیعت شرکت می کنند به دو بخش تقسیم می شوند: طبیعت و حیات وحش. عکس هایی که در بخش های طبیعت شرکت می کنند که طبق تعریف بالا هستند، می توانند دارای سوژه اصلی چشم انداز، فرم های زمین شناسی، پدیده های هوایی و یا موجداتی که نسل آنها منقرض نشده اند، باشند. این عکس ها می توانند شامل عکس هایی باشند که در شرایط کنترل شده گرفته شده اند مانند باغ وحش، مزارع بازی، باغ های گیاه شناسی، آکواریوم و هر محوطه ای که تغذیه سوژه ها کاملا وابسته به انسان است.
عکس هایی که در بخش های حیات وحش شرکت می کنند که طبق تعریف بالا از عکس طبیعت هستند، می بایست علاوه بر تعریف بالا مطابق این تعریف نیز باشند: یک یا گروهی از موجودات زنده حیوانی یا گیاهی که در محیط طبیعی خود و یا در یک محیط سازگار, بصورت آزاد و بدون محدودیت زندگی می کنند .بنابراین عکس هایی از چشم انداز, فرم های زمین شناسی، حیوانات در باغ وحش، مزارع بازی، و یا هر موجود حیوانی یا گیاهی زنده ای که تحت شرایط کنترل شده زندگی می کند, برای عکاسی حیات وحش مناسب نمی باشد. حیات وحش محدود به حیوانتات، پرنده ها و حشرات نمی شود. سوژه های دریایی و گیاهی مانند قارچ ها و جلبک ها که در حیات وحش عکاسی شده اند نیز مناسب عکاسی حیات وحش هستند چون لاشه موجوداتی هستند که نسل آنها منقرض نشده است.
عکس های حیات وحش می توانند در بخش طبیعت جشنواره ها نیز شرکت داده شوند.

 

§ نحوه انتخاب عنوان عکس برای شرکت در نمایشگاه های افکار:

هر عکس را در تمام نمایشگاه ها فقط با یک عنوان می توان شرکت داد. حتی اگر عکسی را قبلا در نمایشگاهی رنگی شرکت داده اید و در نمایشگاه دیگری آنرا سیاه و سفید ارایه می کنید هم، نباید عنوان را تغییر دهید.
عکس را نمی توان با عنوان “بدون عنوان” یا “شماره فایل دیجیتال” مثلاً DSC05121، و یا عنوانی که فقط شماره باشد مثلا، ۱۲۳۲۴۵، ارایه کرد، در این صورت، بدون عنوان محسوب شده و عکس های بدون عنوان، با اتیکت بدون عنوان در نمایشگاه شرکت داده می شوند به همین دلیل تمام عکس های خود را نامگذاری کنید. عنوان باید کوتاه باشد و کمتر از ۳۰ حرف انگلیسی باشد و از حروف الفبای انگلیسی (a-z) استفاده شود. عنوان های ساده برای عکس خود انتخاب کنید نه عنوان های بسیار پیچیده و عرفانی! عنوان باید هنگام ارسال عکس به جهت داوری برای عکس انتخاب شده باشد.

 

§ نحوه ذخیره عکس جهت ارسال برای داوری

اندازه عکس ها:
– عکس ها باید با فرمت jpg ، به صورت sRGB ذخیره شوند.
– Quality عکس ها را بصورتی انتخاب کنید که حجم هر فایل از (۸) مگابایت بیشتر نباشد.
– ضلع بزرگ عکس حداکثر ۱۵۰۰ پیکسل باشد. در صورت ارسال در سایر ابعاد و اندازه ها عکس قابل داوری نمی باشد.

داوری: داوری عکس‌ها در تلویزیون سامسونگ خواهد بود. در هر بخش، عکس ها به داوران نشان داده خواهد شد. طبق قوانین افکار، مدت زمانی که داوران یک عکس را می‌بینند با هم برابر بوده و تا پبش از مرحله انتخاب، داوران از رأی یکدیگر اطلاعی ندارند. تنها در مرحله انتخاب است که داوران در مورد عکس‌ها با یکدیگر صحبت می‌کنند و رأی گیری می‌شود. داوری بر مبنای پذیرش و رد انجام می‌گیرد. نظر هیات داوران قطعی است و اعتراضی پذیرفته نخواهد شد.

 

§ قوانین ارسال فایل نهایی عکس در صورت پذیرش در داوری

۱. برای چاپ عکس‌های منتخب در سایز نمایشگاهی، پس از پذیرش اثر با عکاس تماس گرفته خواهد شد تا فایل آن را در اندازه بزرگترین سایز عکاسی شده با دوربین ارسال کند.

۲. فایل‌های اصلی و سایز بزرگ که پس از داوری درخواست می‌شوند، باید کیفیت چاپ در اندازه ۵۰ در ۷۰ سانتیمتر را داشته باشند. اگر فایلی کیفیت لازم برای چاپ را نداشته باشد از نمایشگاه حذف خواهد شد و هزینه ثبت نام عودت نخواهد شد. شرکت کننده موظف است پیش از ثبت نام در نمایشگاه، کیفیت عکس‌های خود را بررسی کرده و فقط عکس‌هایی را برای داوری در نمایشگاه شرکت دهد که قابلیت چاپ در اندازه ۵۰ در ۷۰ سانتیمتر را داشته باشند.

۳. افکار همانند فیاپ توصیه می‌کند که عکاسان لازم است فایل اصلی عکس به همان صورت که توسط دوربین ثبت شده و بدون دستکاری است به همراه متادیتا ذخیره کنند. در موارد مغایرت با قوانین، قادر نبودن به دسترسی به اطلاعات مهم می‌تواند منجر به تحریم عکاس شود. افکار به عنوان برگزار کننده نمایشگاه می‌تواند از عکاسی که عکسش مشکوک به عدم انطباق با قوانین و تعاریف است، درخواست ارسال فایل اصلی (حاوی اطلاعات ضبط شده با دوربین و یا در صورت وجود فایل (RAW کنند. همچنین فایل اصلی یک فریم قبل و یک فریم بعد آن عکس نیز درخواست می‌شود. اگر عکاسی این فایل‌ها را ارائه نکند می‌تواند تحریم شود. افرادی که سرقت هنریشان اثبات شود، بصورت مادام العمر از فعالیت‌های افکار محروم خواهند شد. (اجازه شرکت در هیچ نمایشگاهی زیر نظر افکار به عنوان شرکت کننده یا داور نخواهند داشت)

۴. هرگونه خودداری از همکاری با افکار و یا خودداری از ارسال فایل اصلی عکس (همانگونه که توسط دوربین ثبت شده و بدون دستکاری) و یا خودداری از ارائه مدارک کافی، منجر به تحریم عکاس توسط افکار می‌شود.

در صورت طی مراحل ثبت نام و عدم ارسال آثار جهت داوری هیچ هزینه ای به شرکت کنندگان عودت داده نخواهد شد.